Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Pracownicy a możliwość zawieszenia firmy

Pracownicy a możliwość zawieszenia firmy(21/08/2020)

Czy można zawiesić firmę, która zatrudnia pracowników? Można, ale tylko w ściśle określonych sytuacjach.

Z reguły przed planowanym zawieszeniem działalności gospodarczej, należy rozwiązać umowy o pracę ze wszystkimi pracownikami. Zdarza się jednak, iż rozwiązanie takiej umowy nie jest możliwe – np. w sytuacji, gdy pracownik przebywa na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim lub wychowawczym.

Wówczas przedsiębiorca nie musi czekać, aż skończy się okres przebywania pracownicy na urlopie. Może on zawiesić firmę w czasie trwania tego urlopu, a pracownica, po zakończeniu urlopu rodzicielskiego, macierzyńskiego lub wychowawczego, do końca okresu zawieszenia firmy będzie otrzymywała wynagrodzenie takie, jakie otrzymuje się za czas przestoju.

Co istotne, pracownica może również wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o połączenie wykonywania pracy z urlopem rodzicielskim. Wówczas pracodawca powinien się na taki wniosek zgodzić, ale – co istotne – nie musi on wznawiać działalności gospodarczej. Jeżeli jego firma jest zawieszona, i w związku z tym nie jest obecnie prowadzona żadna działalność gospodarcza, to pracownica nabywa prawo do wynagrodzenia za czas przestoju – tak samo, jak w sytuacji opisanej wyżej.

Minimalny okres zawieszenia firmy wynosi 30 dni kalendarzowych (wyjątkiem jest miesiąc luty, wówczas liczba dni może być odpowiednio krótsza). Maksymalnego okresu nie ma – firma zarejestrowana w CEIDG może zostać zawieszona bezterminowo.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Tagi: , , , , , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*