Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Skrócony tydzień pracy na stałe

Skrócony tydzień pracy na stałe(07/08/2020)

Na pisemny wniosek pracownika, pracodawca może wyrazić zgodę na skrócenie tygodnia pracy do 4 dni. Wówczas jednak, w przypadku osób pracujących na podstawie umowy o pracę, konieczne będzie wypracowanie tygodniowej normy, czyli 40 godzin.

W takiej sytuacji nie zmieni się wynagrodzenie pracownika, a jedynie czas jego pracy. W wybrany dzień osoba ta będzie nieobecna w firmie, a w pozostałe 4 dni może np. pracować po 10 godzin. Czas pracy powinien być ustalony indywidualnie pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. Jeżeli zostanie on dokładnie rozpisany we wniosku o wprowadzenie skróconego tygodnia pracy, wówczas nie będą konieczne dodatkowe harmonogramy.

Czy takie rozwiązanie jest jednak korzystne i dla kogo? No cóż, pracownik, który wnioskuje o indywidualny system pracy, z pewnością ma w tym cel. Czasami chce mieć po prostu więcej czasu dla bliskich, albo chce rozpocząć studia, które odbywają się w trybie weekendowych, obejmując również piątki. Czasem jest to związane z długimi dojazdami do pracy. Powodów może być wiele.

Co do pracodawcy – powinien on pamiętać o tym, iż w jeden dzień w tygodniu pracownik nie będzie obecny w firmie. I nie będzie wówczas wykonywał pracy zdalnej, poza firmą. W zamian za to będzie on jednak pracował dłużej w pozostałe dni, co może skutkować lepszą obsługą klienta w niestandardowych jak dotąd godzinach pracy. Dzięki dłuższym godzinom funkcjonowania firmy, może ona zyskać więcej klientów czy kontrahentów. Poza tym, wyrażając zgodę na taki system pracy, pracodawca wiele zyskuje w oczach pracownika i może być pewien, że będzie on wykonywał swoje obowiązki z jeszcze większym, niż dotychczas, zaangażowaniem.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Tagi: , , , , , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*