Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Umowa o dzieło a ZUS

Umowa o dzieło a ZUS(31/07/2020)

Chociaż od dawna rząd planuje ozusowanie umów o dzieło, nadal ten rodzaj świadczenia pracy zwolniony jest z obowiązku opłacania składek ZUS. Jednak jak wszędzie, i tu istnieją pewne wyjątki, o których nie każdy pamięta.

Istnieją bowiem takie sytuacje, kiedy umowa o dzieło wiąże się z koniecznością opłacania składek. Tak dzieje się wówczas, gdy umowę o dzieło pracodawca podpisze z własnym pracownikiem. Nawet, jeżeli umowa ta dotyczy pracy, która nie mieści się w ramach obowiązków służbowych pracownika, wynikających z zajmowanego stanowiska i charakteru wykonywanej pracy.

Kolejny wyjątek jest trochę bardziej skomplikowany – bywa, iż pracownik podpisze umowę o dzieło z inną firmą (lub osobą), ale w rezultacie wykonywana przez niego praca w związku z tą umową świadczona jest na rzecz jego obecnego pracodawcy. Wówczas również konieczne będzie naliczenie składek od uzyskanego przez pracownik wynagrodzenia. I nie ma tu znaczenia, że jego źródłem jest umowa o dzieło.

Tak więc mimo, iż dzieła z reguły ozusowane nie są, to jednak warto pamiętać, że i tu są wyjątki. W opisanych wyżej sytuacjach przychód z tytułu umowy o dzieło traktowany jest jak przychód ze stosunku pracy, i jeżeli po upływie kilku lat ZUS odkryje, iż dane dzieło powinno być jednak ozusowane, raczej nie będzie miał litości. A naliczone odsetki mogą być wówczas naprawdę spore.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Tagi: , , , , , , , , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*