Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Od 1 lipca obowiązują nowe przepisy o VAT

Od 1 lipca obowiązują nowe przepisy o VAT(17/07/2020)

Zmiany miały wejść w życie już 1 kwietnia, ale koronawirus pokrzyżował plany urzędnikom, którzy postanowili odroczyć termin obowiązywania nowej matrycy VAT o kilka miesięcy.

Od 1 lipca bieżącego roku obowiązują zatem nowe przepisy w zakresie stawek VAT, oparte na PKWiU 2015 w zakresie usług oraz nomenklaturze scalonej (CN) i Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) w zakresie towarów.

Zmieniono podziały, zniesiono niektóre kategorie, część towarów zyskała wyższe stawki – są to jednak wyjątki. Generalnie bowiem, jeżeli jakiś towar znajdował się dotychczas w dwóch grupach – np. gazety drukowane i elektroniczne, obecnie jest wykazywany w jednej, a obowiązującą stawką jest wartość niższa.

Zgodnie z nową ustawą o VAT, nie ma również obowiązku podawania na fakturze kodów PKWiU, CN lub PKOB. Wystarczy adnotacja z ustawy, będąca podstawą do stosowania zwolnienia z vat. W przypadku stawek niższych, niż podstawowa – przepisy nie nakazują natomiast zamieszczania jakichkolwiek dodatkowych informacji.

A jak należy ustalić odpowiednią dla danej firmy stawkę VAT? Proces ten odbywa się dwuetapowo. Najpierw należy sprawdzić w bazie CN, PKOB lub PKWiU, jaki kod jest przypisany świadczonym przez nas usługom lub sprzedawanym towarom. A następnie, w ustawie o vat, w załącznikach, sprawdzamy stawkę vat, jaką powinniśmy stosować. Całość reguluje bowiem ustawa, a PKWiU 2008 zostało zastąpione PKWiU 2015.

Zmiany dotyczą głównie branży spożywczej i artykułów dla niemowląt, jednak podrożeją też takie towary jak np. drewno opałowe (co jest efektem zmiany stawki na 23%). Generalnie bowiem nowe przepisy miały na celu uproszczenie mocno skomplikowanego systemu ustalenia odpowiedniej stawki i ujednolicenie VAT-u dla produktów podobnych.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Tagi: , , , , , , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*