Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Masz firmę jednoosobową? Za czas urlopu zapłacisz niższy ZUS!

Masz firmę jednoosobową? Za czas urlopu zapłacisz niższy ZUS!(10/07/2020)

Planowana nowelizacja Prawa przedsiębiorców zakłada, iż osoby, które prowadzą jednoosobowe firmy, a więc nie mają żadnych pracowników, będą mogły skorzystać z czasowego obniżenia składek podczas przebywania na urlopie wypoczynkowym.

Chodzi o okres jednego miesiąca. Składki za wybrany miesiąc – jeden w roku – byłyby o 50 procent niższe. Który to będzie miesiąc? O tym decydowałby sam przedsiębiorca. To on również deklaruje, iż w danym miesiącu przebywa na urlopie (lub zamierza przebywać) i dlatego wnioskuje o obniżenie za ten okres składek. W projekcie, który na początku czerwca pojawił się w sejmie, nie ma natomiast rozstrzygniętej ani w ogóle poruszonej kwestii udowodnienia, iż przedsiębiorca w danym okresie faktycznie przebywał na urlopie. A to oznacza, iż konieczności takiej raczej nie będzie.

Jest to rozwiązanie bardzo dobre, alternatywne do zawieszenia działalności. Jednak w przypadku zawieszenia składek nie płacimy wcale, a w przypadku urlopu, mają one być zapłacone w 50%. Tyle, że po zawieszeniu działalności należy pilnować terminu jej odwieszenia, inaczej bowiem możemy stracić prawo do świadczeń – ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorcy jest kontynuowane w przypadku, gdy okres zawieszenia działalności gospodarczej nie przekracza 30 dni. Jest to istotne w przypadku miesięcy trwających 31 dni – jeżeli zawieszamy firmę i nie chcemy stracić ubezpieczenia zdrowotnego, należy zawiesić ją na 30 dni, a nie na okres pełnego miesiąca.

Takich problemów nie ma w omawianym tu projekcie, no ale za to pojawia się konieczność opłacenia składek – niższych, ale jednak. Wybór pozostawiam przedsiębiorcom – tu również obowiązuje zasada:  „coś za coś”.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Tagi: , , , , , , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*