Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Mandat za nieważny przegląd – kto płaci?

Mandat za nieważny przegląd – kto płaci?(03/07/2020)

Każdy, kto w działalności gospodarczej korzysta z samochodów, powinien pilnować nie tylko ubezpieczenia pojazdu, lecz także corocznych przeglądów. Są one obowiązkowe dla samochodów używanych, które mają ponad 5 lat.

Koszty ubezpieczenia i przeglądu ponosi zazwyczaj firma. I nie ma tu znaczenia, czy samochód jest używany przez pracownika, czy właściciela przedsiębiorstwa. Jeżeli samochód służy celom gospodarczym, wówczas związane z nim koszty stanowią koszt uzyskania przychodu. Co jednak w sytuacji, kiedy ktoś zapomni o przeglądzie i nie zostanie on wykonany na czas?

Otóż w momencie, kiedy samochód jest używany przez właściciela firmy, to on poniesie koszty niedopilnowania terminu badań. A koszty te małe nie są – mandat do 500 zł, odebranie dowodu rejestracyjnego, a w razie stłuczki – zwrot kwoty odszkodowania, o ile to pojazd sprawcy wypadku nie posiadał ważnego przeglądu. Jeżeli natomiast pojazdem na co dzień jeździ pracownik, wówczas to on powinien pilnować badań, i to on poniesie ewentualne konsekwencje. Firma nie ma bowiem żadnego obowiązku zwracać kwot mandatów drogowych, a odpowiedzialność w takich przypadkach ciąży na osobie, która kieruje pojazdem.

Warto dodać, iż kwoty wynikające z mandatów nie stanowią kosztów firmy. A badanie techniczne takim kosztem jest – zarówno to robione na czas, jak i po upływie odpowiedniego terminu. Jego cena również pozostaje w obu tych przypadkach taka sama.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Tagi: , , , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*