Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Urlop bezpłatny rozwiązaniem na koronawirusa?

Urlop bezpłatny rozwiązaniem na koronawirusa?(26/06/2020)

Teoretycznie tak. Chociaż praktycznie do urlopu bezpłatnego pracodawca nie może pracownika zmusić. Jednak w dobie pandemii sytuacja wygląda nieco inaczej i część pracowników, z uwagi na chęć utrzymania zatrudnienia w przyszłości, może się na takie rozwiązanie zgodzić.

Urlop bezpłatny może być przyznany tylko i wyłącznie na pisemny wniosek pracownika. Przepisy nie określają, w jakim terminie wniosek ten powinien być złożony, jak długi może być okres urlopu bezpłatnego ani w jakim czasie pracodawca powinien odpowiedzieć na wniosek pracownika. Wiadomo tylko, że pracodawca może udzielić zgody, ale nie musi – tak więc samo złożenie wniosku nie oznacza, że zostanie on pozytywnie rozpatrzony.

Co do czasu, to urlop bezpłatny może obejmować zarówno tydzień, jak i 3 miesiące czy nawet dwa lata. Istotne jest jednak, że w przypadku urlopu dłuższego niż 3 miesiące, pracodawca może w uzasadnionych, ważnych przypadkach odwołać pracownika z urlopu – o ile zostało to wcześniej ustalone.

Co do zasady, za okres urlopu bezpłatnego pracownikowi nie należy się wynagrodzenie. Jest to bowiem okres, w którym zawieszone zostają prawa i obowiązki zarówno pracownika, jak i pracodawcy. Warto też dodać, że czas przebywania na urlopie bezpłatnym nie wlicza się do okresów pracy, od których zależą uprawnienia pracownicze, czyli np. do urlopu czy emerytury.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Tagi: , , , , , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*