Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Estoński CIT

Estoński CIT(19/06/2020)

W Polsce osoby prawne, czyli np. spółki, są zobowiązane do zapłaty na rzecz urzędu skarbowego podatku CIT. Jest to podatek od dochodów osób prawnych (w przypadku osób fizycznych należnym podatkiem jest PIT). W obu przypadkach rozliczenie następuje na koniec roku

Jak już wspomniałam, podatek CIT jest podatkiem od dochodu. A dochód to różnica pomiędzy osiągniętym przychodem, a poniesionymi kosztami. Może on mieć więc wartość dodatnią (zysk) lub ujemną (strata).

Od jakiegoś czasu pojawiają się w mediach informacje, dotyczące wprowadzenia w polskim prawie podatkowym estońskiego modelu podatku od osób prawnych. Różnica jest znacząca, i korzystna dla przedsiębiorców. Otóż w przypadku modelu estońskiego podatek jest płacony nie od uzyskanych, lecz od wypłaconych dochodów. A zatem, jeżeli spółka nie wypłaca dywidendy tylko inwestuje osiągnięty dochód, wówczas nie musi ona płacić od tego dochodu podatku.

Wprowadzenie estońskiego CIT-u może nastąpić już w 2021 roku. Jest ono bowiem planowane od jakiegoś czasu, a sytuacja, w jakiej obecnie się znajdujemy (spowolnienie gospodarcze w związku z pandemią) może przyspieszyć podjęcie rządowych decyzji. Celem tego modelu jest wzrost inwestycji w Polsce, w tym w rozwój własny i rozwój technologiczny. A to przyczynić się może, zdaniem specjalistów, do wzrostu konkurencyjności naszych przedsiębiorstw.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Tagi: , , , , , , , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*