Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Nienależna wpłata a odpowiedzialność solidarna

Nienależna wpłata a odpowiedzialność solidarna(12/06/2020)

O wprowadzeniu split payment było głośno pod koniec roku 2019. Wówczas wprowadzono mechanizm podzielnej płatności, z wykorzystaniem specjalnie stworzonych do tego celu rachunków Vat. Split payment dotyczy zatem firm, które są płatnikami vat, a polega na rozbiciu płatność na dwie

Chodzi o kwotę netto, która trafia na „standardowy” rachunek podatnika, i kwotę Vat, która jest przelewana z konta vat nabywcy na konto vat sprzedawcy.

Dziś jednak chciałam zwrócić uwagę na omyłkowe przelewy, jakie się w działalności gospodarczej zdarzają. Otóż jeżeli otrzymamy nienależną nam wpłatę (czyli zapłatę za fakturę, której nie wystawiliśmy), wówczas z automatu stajemy się odpowiedzialni za zobowiązania wobec urzędu skarbowego razem z wystawcą faktury, o czym niewielu przedsiębiorców wie. Nie nasza wina, że ktoś się pomylił, to fakt, ale takie są przepisy. I za czyjeś błędy to właśnie my możemy zapłacić.

Aby uniknąć odpowiedzialności za nie nasze długi, należy zwrócić otrzymaną omyłkowo wpłatę na rachunek firmy, od które ją otrzymaliśmy. Przy czym istotne jest, by zwrot zrealizowany został przy użyciu split payment – kluczowe znaczenie ma tu bowiem zwrot środków vat na rachunek vat. Drugą opcją jest przelanie otrzymanej kwoty na rachunek firmy, która wystawiła fakturę i powinna otrzymać za nią zapłatę. Ale to rozwiązanie stosowane jest zazwyczaj w przypadku faktoringu.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Tagi: , , , , , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*