Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Czy skan faktury wystarczy?

Czy skan faktury wystarczy?(05/06/2020)

Tak, chociaż część księgowych nadal domaga się wersji papierowych. Inni proponują porozumienia o przesyłaniu faktur drogą elektroniczną, a są też tacy, który upierają się przy podpisie na dokumentach sprzedaży. Kto więc ma rację?

Otóż nadmiar procedur nie jest karalny, więc w zasadzie rację ma każdy. Tyle, że po co komplikować sobie życie biurokracją, która w naszym Państwie i tak jest zbyt mocno rozbudowana. Od roku 2004 w Polsce nie ma obowiązku podpisywania faktur. Ani stemplowania pieczęcią firmową. Faktura powinna zawierać jedynie wymienione w ustawie dane, takie jak kolejny numer, data wystawienia, oznaczenie sprzedawcy i odbiorcy, opis i wartość operacji, jakiej dotyczy itd.

Nie ma więc konieczności (ani obowiązku) przesyłania faktur drogą pocztową, lub też podpisywania porozumienia dotyczącego faktur elektronicznych. Wysłanie skanu faktury e-mailem, w postaci nieedytowalnego pliku PDF, jest w zupełności wystarczające. W ten sposób można przekazywać faktury zarówno do klientów, jak i do biur rachunkowych, przy czym nie ma potrzeby „donoszenia” czy „dosyłania” dokumentów oryginalnych. No ale najprostsze rozwiązania bywają najrzadziej stosowane. I tak jest właśnie z fakturami niestety. Chociaż coraz częściej są one przesyłane emailem, to jednak sposób ten jest opatrzony dodatkowymi procedurami i formalnościami. A wystarczyło by tylko wysłać e-mail z załączoną fakturą. Tym bardziej, że przepisy na to pozwalają.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Tagi: , , , , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*