Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Zawiesiłeś działalność? Pamiętaj o ubezpieczeniu!

Zawiesiłeś działalność? Pamiętaj o ubezpieczeniu!(29/05/2020)

W czasie pandemii wielu przedsiębiorców zdecydowało się na zawieszenie bądź likwidację prowadzonej działalności. Nie każdy jednak pamięta w takiej chwili o ubezpieczeniu zdrowotnym, które pozwala na bezpłatne korzystanie ze służby zdrowia (czyli, po prostu, leczenie). A o tym pamiętać należy.

Po zawieszeniu działalności przedsiębiorca zostaje bowiem wyrejestrowany z ZUS. A to oznacza, iż traci tytuł podlegania ubezpieczeniom. Nie jest już ubezpieczony, nie może więc korzystać z bezpłatnej służby zdrowia. Zachowuje do tego prawo jedynie przez 30 dni, licząc od dnia ustania tytułu do ubezpieczeń (w tym przypadku jest to zawieszenie lub likwidacja firmy).

To samo dotyczy członków rodziny przedsiębiorcy, które ten zgłaszał do ubezpieczeń. Co zatem zrobić, by nie stracić prawa do bezpłatnego leczenia? O to nie muszą martwić się dzieci i kobiety w ciąży – bo, chociaż należy je zgłosić, czyli wpisać do ubezpieczeń, to im bezpłatna opieka się należy. W pozostałych przypadkach konieczny jest tytuł do ubezpieczeń. Tak więc jeżeli żona pracuje na etat, może ona zgłosić do swojego ubezpieczenia męża, który właśnie zawiesił działalność, oraz ich dzieci – o ile to on je zgłaszał wcześniej do ubezpieczenia. Można też zarejestrować się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna, nabywając tym samym prawo do ubezpieczenia, i zgłosić do ubezpieczeń żonę i dzieci, podając ich dane urzędowi.

Warto tu dodać, iż do ubezpieczeń można zgłosić również ojca i matkę, o ile nie mają oni innych tytułów podlegania ubezpieczeniom i pozostają z osobą ich zgłaszającą we wspólnym gospodarstwie domowym.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Tagi: , , , , , , , , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*