Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Urlop wypoczynkowy po wychowawczym

Urlop wypoczynkowy po wychowawczym(22/05/2020)

Z reguły pracownica, która jest w ciąży, za porozumieniem z pracodawcą stara się wykorzystać należny jej urlop wypoczynkowy przed przejściem na zwolnienie lekarskie. Jednak nie zawsze taka sytuacja jest możliwa, z różnych przyczyn.

Co zatem dzieje się z urlopem wypoczynkowym pracownicy, która bezpośrednio po porodzie przebywa na rocznym urlopie rodzicielskim, a potem na urlopie wychowawczym?

Otóż sytuacja wygląda następująco: za czas urlopu rodzicielskiego pracownicy należy się również urlop wypoczynkowy, w takim samym wymiarze, jak gdyby „normalnie” pracowała. Czyli nabywa prawo do urlopu mimo, że faktycznie do pracy nie chodzi. Inaczej natomiast wygląda sytuacja w przypadku urlopu wychowawczego – za jego okres nie nalicza się urlopu wypoczynkowego. Ale tu również są wyjątki…

Jeżeli pracownica wystąpi o urlop wychowawczy w trakcie roku, a nie 1 stycznia, wówczas za ten rok należy jej się 26 lub 20 dni urlopu. Dzieje się tak dlatego, że pracownik etatowy nabywa prawo do urlopu pierwszego dnia roku, a więc zanim pracownica zdecydowała się skorzystać z urlopu wychowawczego, nabyła prawo do urlopu wypoczynkowego za dany rok i tego prawa nie można jej pozbawić.

Nie można też odmówić pracownicy wykorzystania urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie wychowawczym, co jest związane z ochroną rodzicielstwa. Warto też wspomnieć o przedawnieniu urlopu, które rozpoczyna się 1 października roku następnego po roku, za który urlop się należy (można go bowiem wykorzystać – zgodnie z Kodeksem – do 30 września roku następnego). Przedawnienie następuje po trzech latach, jednak o ile w przypadku urlopu rodzicielskiego jego bieg jest liczony, to urlop wychowawczy okres przedawnienia przerywa. Tak więc w przypadku zaległych urlopów i ciąży należy nastawić się raczej na ich wykorzystanie. Na przedawnienie nie ma w zasadzie szans.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Tagi: , , , , , , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*