Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » MPP mimo braku takiego obowiązku

MPP mimo braku takiego obowiązku(24/04/2020)

Jak pokazała rzeczywistość gospodarcza, ostatnie zmiany przepisów dotyczących vat spowodowały spore zamieszanie. Przedsiębiorcy pogubili się w natłoku informacji, a ponieważ nadgorliwość nie wiąże się z żadną karą, wolą dmuchać na zimne.

Chodzi tu o oznaczanie faktur zapiskiem „MPP – mechanizm podzielonej płatności” i stosowanie split payment. Jest to obowiązkowe w sytuacji, gdy faktura opiewa na kwotę wyższą niż 15.000 i gdy dotyczy usług i towarów wymienionych w załączniku nr 15 do Ustawy o Vat. A okazuje się, że większość stosuje wspomniany zapis mimo takiego obowiązku. Regułą stają się także płatności z wykorzystaniem mechanizmu podzielenia na kwotę netto i vat. Dlaczego? No cóż, powodów jest kilka. Pierwszy z nich to zdecydowanie nadgorliwość – jak nie wiadomo co zrobić, to lepiej zrobić więcej, niż mniej. Po drugie, jeżeli opłacimy fakturę w sposób tradycyjny, a sprzedawca ma nieuregulowane zobowiązania z tytułu vat wobec urzędu skarbowego, odpowiadamy solidarnie z nim za te jego zobowiązania.

Co robić jednak w sytuacji, gdy na fakturze został zamieszczony zapis o MPP, a widoczne na niej towary i ich wartość nie obligują do jego stosowania? Czy taką fakturę należy opłacić, stosując rozbicie kwoty brutto na netto i vat?

Odpowiedź jest prosta: nie. Bo to nie zapis na fakturze, lecz towar, usługa i wartość faktury obligują do stosowania mechanizmu podzielnej płatności. Jeżeli zatem nabywca towaru jest przekonany, że otrzymana faktura nie podlega pod taki obowiązek, może opłacić ją przelewem tradycyjnym – mimo widniejącego na dokumencie zapisu dot. MPP. Tyle tylko, że w razie zaległości wobec US, odpowiada on za nie wspólnie ze sprzedawcą.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Tagi: , , , , , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*