Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Inna nazwa towaru na paragonie, a inna na fakturze

Inna nazwa towaru na paragonie, a inna na fakturze(21/03/2020)

Nazwa towaru powinna być zawsze podawana w sposób precyzyjny, pozwalający na identyfikację sprzedawanego towaru czy oferowanej usługi. Dotyczy to zarówno faktury, jak i paragonu.

Co jednak w sytuacji, gdy klient upomni się o wystawienie faktury do paragonu? Czy wówczas musimy przepisać nazwę z paragonu do faktury, ze wszystkimi szczegółami?

Niekoniecznie. Ważne jest jedynie, by nazwa nie poddawała w wątpliwość, że chodzi o konkretny towar czy też konkretną usługę – ten sam, którego dotyczy paragon. Najłatwiej jest oczywiście przepisać nazwę, ale poprawne jest także takie postępowanie, w efekcie którego nazwa z faktury jest doprecyzowaniem ogólnej nazwy z paragonu.

Często zatem na fakturze pojawia się numer seryjny sprzętu lub jego pełna nazwa, zamiast widocznych na paragonie skrótów. A to dlatego, że w przypadku paragonów miejsce na podanie nazwy towaru/usługi jest mocno ograniczone. Podatnicy więc robią, co mogą, by zamieszczona nazwa pozwalała na identyfikację towaru, a przy ograniczonym mocno polu nie jest to wcale łatwe. Stąd też częste rozbieżności pomiędzy paragonem i fakturą – chociaż na obu dokumentach znajduje się ten sam towar, to często na obu ma jest on inaczej określany. I nie ma w tym nic złego, ani dziwnego. Tym bardziej, że podatnik pod fakturę podpina paragon, na podstawie którego faktura została wystawiona. Nie ma tu zatem możliwości, że dany towar będzie udokumentowany na dwóch różnych dokumentach księgowych, i to często z dwoma różnymi datami.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Tagi: , , , , , , , , , , , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*