Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Komputer kosztem, ale jakim?

Komputer kosztem, ale jakim?(13/03/2020)

Otóż komputer jest bez wątpienia niezbędny w prowadzeniu jakiejkolwiek firmy. Jego zakup stanowi koszt podatkowy, ale tylko w sytuacji, kiedy komputer został zakupiony przez firmie w sposób bezpośredni.

Wówczas wydatek taki stanowi koszt uzyskania przychodu w miesiącu poniesienia (jeżeli jego wartość nie przekracza 10.000 zł netto) lub też może być amortyzowany na zasadach ogólnych.

W przypadku przekroczenia wspomnianej wartości, sprawa nieco się komplikuje. Otóż przy wyższych wartościach prawo do jednorazowej amortyzacji przysługuje tylko tym firmom, które posiadają status małego podatnika lub w danym roku rozpoczęły prowadzenie działalności gospodarczej.

Bywa również, iż przedsiębiorca wykorzystuje w pracy komputer prywatny. Wówczas powinien on napisać stosowne oświadczenie, na mocy którego przekazuje komputer na cele firmowe. Wtedy sprzęt ten zalicza się do środków trwałych firmy i co miesiąc dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Nie ma tu bowiem wydatku, który można wrzucić w koszty jednorazowo. Ważne jest natomiast ustalenie wartości początkowej sprzętu.

Warto też zwrócić uwagę na to, co kupujemy razem z komputerem. Przepisy bowiem rozróżniają zespół komputerowy, traktowany jako jeden koszt – niestety, zwykle większy niż 10.000 od komputera, który sam w sobie jest zdecydowanie mniejszym wydatkiem.

Pozostaje jeszcze kwestia programów, licencji itd. Jeżeli program komputerowy będzie używany krócej niż rok, lub jeżeli jego wartość nie przekracza 10.000 zł netto, wówczas wydatki te mogą stanowić koszt w miesiącu nabycia. Limit wartości obowiązuje także w przypadku drukarki, skanera itd. Warto zatem rozbić zakup sprzętu na kilka faktur, tak, aby nie było wątpliwości, iż kupiliśmy komputer, program i drukarkę, a nie komputer i części, które – chociaż wykazane w osobnych pozycjach – są zwyczajnie jego składowymi. Może to bowiem udaremnić zaliczenie wydatku do kosztów w miesiącu jego poniesienia, a to wiąże się z większym przychodem, no i wyższym podatkiem.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Tagi: , , , , , , , , ,
Komentarze Dodaj komentarz
  1. Aneta napisał:

    czyli dobrze rozumiem, że mogę w koszty wrzucić cały komputer i jego części jesli kupuje stacjonarkę?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*