Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Wyższe wynagrodzenie, wyższy ZUS

Wyższe wynagrodzenie, wyższy ZUS(14/02/2020)

Nowy rok to nowe, wyższe obciążenia dla firm. Rośnie pensja minimalna, co dla wielu przedsiębiorców, zwłaszcza tych najmniejszych, oznacza wzrost kosztów prowadzenia działalności. Co istotne, nie każdego na to stać, tym bardziej, że minimalne wynagrodzenie wzrosło w tym roku o

Oznacza to wyższy koszt zatrudnienia, które i tak w Polsce od zawsze wiązało się z bardzo dużymi opłatami.

Ale to nie wszystko. Wzrost wynagrodzeń, tym razem chodzi mi o corocznie prognozowane przeciętne miesięczne wynagrodzenie, powoduje wzrost składek opłacanych przez przedsiębiorcę. W roku 2020 będą one wyższe o ok. 127 zł, co oznacza wzrost o 9,7% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Jeżeli przedsiębiorca zdecydował się na opłacanie dobrowolnej składki chorobowej, wówczas jego miesięczne obciążenie z tytułu składek ZUS wynosi w tym roku ponad 1400 zł.  Bez ubezpieczenia chorobowego kwota ta zmniejsza się o 76,84 zł.

Składki, o których piszę powyżej, dotyczą przedsiębiorców, którzy nie są uprawnieni do składek preferencyjnych (dla osób rozpoczynających działalność) i nie korzystają z drugiej formy rozliczania się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, jaką jest opłacanie składek ZUS proporcjonalnie do uzyskanego przychodu. O tym rozwiązaniu pisałam już jakiś czas temu, tu jednak wspomnę, iż od lutego obowiązuje nowy, dużo wyższy próg przychodu, a to oznacza, iż z tego rozwiązania może korzystać dużo więcej małych firm. ZUS od przychodu opłacalny jest jednak tylko wówczas, gdy te przychody są naprawdę bardzo małe, tak więc dotyczy to raczej osób samozatrudnionych i prowadzących nawet nie małe, ale mikrofirmy. Więcej o małym ZUS-ie znajdziecie w kolejnym artykule.

 

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Tagi: , , , , , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*