Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Zwolnienie na wypalenie

Zwolnienie na wypalenie(31/01/2020)

Dokładnie tak, ale dopiero za dwa lata. Chodzi oczywiście o wypalenie zawodowe, które zostało uznane przez Światową Organizację Zdrowia za chorobę, którą można zdiagnozować i leczyć.

W związku z powyższym, będzie możliwe uzyskanie zwolnienia lekarskiego na wypalenie zawodowe, tak samo, jak ma to miejsce w przypadku grypy czy innych chorób.

Do głównych objawów wypalenia zawodowego zaliczamy zmianę postawy pracownika, który zaczyna być agresywny lub wręcz wycofany (kwestia charakteru i skłonności indywidualnych danej osoby). Wynika to z poczucia bezradności co do zaistniałej sytuacji. Pojawia się nasilona niechęć do pracy, stany lękowe, kłopoty z koncentracją. Skutkiem jest obniżona efektywność pracy oraz obniżona odporność, a to z kolei wpływa na większą podatność pracownika na różne infekcje i przekłada się w sposób bezpośredni na jego niepojawianie się w pracy.

Nie oznacza to jednak, iż każdy, komu nie chce się iść do pracy czy kogo często boli głowa, a jego efektywność jako pracownika spadła, cierpi na wypalenie zawodowe. Może tak być, ale nie musi. Problem w tym, że mało kto na tyle lubi swoją pracę, by biec do niej zaraz po przebudzeniu z uśmiechem na ustach, bo wreszcie może pracować. Jest więc ryzyko, że możliwość uzyskania zwolnienia na wypalenie zawodowe będzie przez pracowników wykorzystywana jako uzyskanie kilku dni wolnego, zwłaszcza, gdy zabraknie urlopu…. Poza tym na urlop pracodawca zgodzić się nie musi, a w przypadku zwolnienia – jego zgoda nie jest potrzebna.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Tagi: , , , , , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*