Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Koniec zatrudnienia – jakie dokumenty należy przygotować?

Koniec zatrudnienia – jakie dokumenty należy przygotować?(29/01/2020)

Umowa o pracę od zawsze kojarzy się nie tylko z wysokimi kosztami zatrudnienia, ale także z dużą ilością papierów. I niestety, zamiast coraz lepiej, jest w tym zakresie coraz gorzej. Co prawda papier można już zamienić na dokumenty elektroniczne, niemniej

Jeszcze niedawno rozwiązanie stosunku pracy związane było z wydaniem pracownikowi świadectwa pracy i ewentualnie PIT-u za przepracowaną część roku. Jednak rząd zatroszczył się o to, by zwiększyć katalog obowiązkowych dokumentów. I tak, od stycznia 2019 roku, wydając pracownikowi świadectwo pracy należy go poinformować o okresie przechowywania jego dokumentacji pracowniczej, możliwości jej odbioru po zakończeniu okresu przechowywania oraz o fakcie zniszczenia dokumentów w przypadku, gdy pracownik ich nie odbierze. Ułatwieniem jest tu fakt, iż informacje te mogą być przekazywane drogą elektroniczną.

Obowiązek poinformowania pracownika o tym, jak długo jego akta będą przechowywane, wynika z artykułu 94(5) i 94(6) Kodeksu Pracy. Z odrębnych ustaw wynika natomiast, iż obowiązek dot. okresu przechowywania akt osobowych nie dotyczy pracowników zatrudnionych przed dniem 1 stycznia 2019 roku. W Kodeksie natomiast jest napisane, że nowe obowiązki dotyczą osób zatrudnionych po 31.12.2018 roku. Nie ma tu wzmianki, jak należy postąpić z pracownikami zatrudnionymi przed tą datą. Wszystko jednak wskazuje na fakt, iż ich opisywany tu obowiązek informacyjny po prostu nie dotyczy.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Tagi: , , , , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*