Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Urlop okolicznościowy – czy trzeba go udzielić?

Urlop okolicznościowy – czy trzeba go udzielić?(24/01/2020)

Tak, i to zdecydowanie. Urlop okolicznościowy to dodatkowe dni wolne od pracy, za które pracownikowi przysługuje prawo do wynagrodzenia. Zasada jest tu więc identyczna, jak w przypadku urlopu wypoczynkowego.

Niemniej jednak urlop okolicznościowy wiąże się z wystąpieniem ściśle określonych okoliczności, takich jak ślub, narodziny dziecka i zgon. O ile ślub jest najczęściej wydarzeniem planowanym, podobnie jak narodziny dziecka, to już w przypadku zgonu osoby z najbliżej rodziny pracownika nie da się wcześniej zaplanować daty wykorzystania urlopu. Dlatego też o pracownik jest zobowiązany powiadomić pracodawcę o fakcie korzystania z urlopu okolicznościowego najpóźniej drugiego dnia swojej nieobecności w pracy.

No właśnie. Czasem termin tego urlopu można ustalić, czasem nie. I nie ma tu żadnego znaczenia, czy pracodawcy odpowiada termin wskazany przez pracownika – nawet, jeżeli w istotny sposób zakłóca to przebieg pracy, pracodawca jest zobowiązany udzielić mu urlopu w wyznaczonym terminie. Urlopu okolicznościowego nie może odmówić, nie może też nakazać pracownikowi wykorzystania go w innym terminie.

Jeżeli natomiast pracodawca wymaga przedstawienia dokumentów potwierdzających zaistnienie przesłanek, które uprawniają pracownika do dodatkowych dni wolnych, musi on takie dokumenty jak najszybciej przedstawić. Nie jest jednak konieczne załączanie stosownych dokumentów już na etapie wniosku urlopowego czy też informacji o wykorzystaniu urlopu okolicznościowego w określonych dniach.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Tagi: , , , , , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*