Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Badania lekarskie – kiedy i dla kogo?

Badania lekarskie – kiedy i dla kogo?(10/01/2020)

Każdy, kto podejmuje pracę na podstawie umowy o pracę, powinien otrzymać od przyszłego pracodawcy skierowanie na badania wstępne. W trakcie zatrudnienia natomiast istnieje obowiązek kierowania pracowników na badania okresowe.

Szczegółowe informacje na ten temat znaleźć można w art. 229 Kodeksu Pracy. Wynika z niego, iż badania lekarskie przechodzi się także w przypadku zmiany stanowiska na nowe, jeżeli jest ono związane z wystąpieniem innych zagrożeń i czynników szkodliwych, niż miało to miejsce dotychczas. Tak będzie np. w przypadku przeniesienia pracownika biurowego do pracy fizycznej czy też na stanowisko kierowcy. Lub w momencie zwiększenia jego zakresu obowiązków o takie, które wiążą się z innym ryzykiem i innymi czynnikami szkodliwymi.

Dla przypomnienia, czynnikiem szkodliwym jest komputer, więc nie chodzi tu tylko i wyłącznie o substancje toksyczne.

Pracodawca jest zobowiązany pokryć koszt badań wstępnych i okresowych każdego pracownika a także udzielić mu na ich wykonanie czasu wolnego od pracy. Za czas badań pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Zdarza się, że lekarz medycyny stwierdzi przeciwwskazania do pracy na danym stanowisku. Jeżeli ma to miejsce w trakcie badań wstępnych, wówczas pracodawca nie może takiej osoby zatrudnić. Jeżeli natomiast opisana sytuacja zaistnieje w momencie badań okresowych, pracodawca jest zobowiązany do przeniesienia pracownika na inne stanowisko lub zwolnienia go z części wykonywanych dotychczasowych obowiązków, których ten wykonywać nie może.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Tagi: , , , , , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*