Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Czy niewykorzystany urlop wypoczynkowy jednak przepada?

Czy niewykorzystany urlop wypoczynkowy jednak przepada?(03/01/2020)

Nie. Co prawda na przestrzeni roku pojawiały się takie informacje, jednak póki co żadnej zmiany w tej kwestii nie ma. Tak więc urlop za rok 2019 pracownik powinien wykorzystać do dnia 30 września 2020 roku.

Ważne jest, by w tym dniu rozpoczął się okres urlopu, tak więc równie dobrze może on jeszcze trwać w październiku. Jeżeli natomiast pracownik nie wykorzysta urlopu do końca września roku następnego, nie oznacza to, że go traci. Przedawnienie prawa do urlopu następuje bowiem po upływie trzech lat od momentu, kiedy stanie się ono wymagalne.

Co więcej, pracownik nie może zrzec się prawa do urlopu. Nie może go także odstąpić innemu pracownikowi. Nie ma także możliwości złożenia wniosku o finansową rekompensatę. Należny urlop trzeba po prostu wykorzystać. I innej możliwości w tym przypadku nie ma.

Ale czy na pewno? Niby tak, ale… w momencie rozwiązania umowy o pracę za niewykorzystany urlop należy pracownikowi wypłacić ekwiwalent urlopowy, czyli specyficzne świadczenie finansowe, uzależnione od wysokości współczynnika urlopowego oraz pensji danego pracownika. A współczynnik ten zmienia się z roku na rok. Jest to jedyna, dopuszczana prawnie sytuacja, w której pracownik otrzymuje rekompensatę finansową za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Czasem więc warto poczekać z jego wykorzystaniem, i nie wysyłać pracowników na siłę na urlop tuż przed końcem roku czy też na początku roku kolejnego.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Tagi: , , , , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*