Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Jeden numer rachunku US?

Jeden numer rachunku US?(27/12/2019)

Tak. Idąc za przykładem ZUS, Urząd Skarbowy postanowił uprościć firmom zapłatę podatku. Od stycznia 2020 roku podatek PIT, CIT i VAT będą płacone na jeden i ten sam numer rachunku bankowego.

Numery te przydziela urząd skarbowy. Już teraz część z nich jest dostępna na stronie Ministerstwa Finansów. Aby zobaczyć, czy mamy już nadany indywidualny numer rachunku do celów rozliczeń z fiskusem, wystarczy się zalogować, podając swój numer NIP.

Z czasem katalog płatności, jakie mogą wpływać na nasz indywidualny rachunek w US, zostanie rozszerzony. Zdaniem urzędu, wprowadzenie takiego rozwiązania uprości firmom funkcjonowanie i zminimalizuje ryzyko błędu, jakie wiąże się z wyborem odpowiedniego rachunku względem danego rodzaju podatku.

Co istotne, z czasem zostanie wprowadzona zasada, według której wpłacone na indywidualny rachunek środki pokrywają w pierwszej kolejności zobowiązania z najstarszym terminem wymagalności. Dziś wskazujemy dokładnie, jaki podatek płacimy. Nowe zasady natomiast takie wskazanie udaremnią.

Dokładnie tak samo jest w przypadku wpłat na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Tu również nie podajemy rodzaju ubezpieczenia, a ZUS sam rozdziela wpłaconą kwotę według odgórnych zasad. I wszystko działa. Więc tym razem nie ma co się martwić – będzie jeden rachunek, będzie prościej, i będzie działać.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Tagi: , , , , , , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*