Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Co zrobić, by nie stracić dobrego pracownika?

Co zrobić, by nie stracić dobrego pracownika?(20/12/2019)

Każdy, kto prowadzi firmę, choć raz znalazł się zapewne w sytuacji, w której jego zaufany pracownik chce odejść. I chociaż nie ma ludzi nie do zastąpienia, to jednak wprowadzenie nowej osoby w firmę, w obowiązki, nauczenie się z nią współpracy

Pozostaje też kwestia zaufania, jakim darzymy tych, którzy współpracują z nami naprawdę długo i nigdy nas nie zawiedli. Obowiązki tych osób może co prawda wykonywać kto inny, ale czy z równie dużym zaangażowaniem? No właśnie.

Czasami jednak, mimo iż niczego się nie spodziewamy, znajdujemy na biurku wypowiedzenie. Co wówczas możemy zrobić, by przekonać pracownika do pozostania w firmie? W zasadzie – dużo. Najpierw jednak należy go wysłuchać. Poznać jego perspektywę. Dowiedzieć się, czy podjęta decyzja związana jest z pracą, czy raczej z życiem osobistym. Od tego bowiem sporo zależy.

Znając powody rezygnacji z pracy, możemy próbować wpłynąć na zmianę decyzji pracownika. Należy mu uświadomić, że jego praca jest ważna, i że on jest ważny dla całej firmy. Oczywiście najczęstszym powodem rezygnacji z pracy jest znalezienie lepiej płatnej posady lub też dającej lepsze perspektywy rozwojowe. Czasem bywa również tak, iż pracownik wykonuje swoje obowiązki sumiennie, ale one go męczą i chciałby zająć się czymś innym. Jednak fakt, iż kilkanaście lat robi to, co robi sprawia, iż pracodawca przestaje w nim widzieć osobę, która mogłaby wykonywać coś innego. Często nawet trudniejszego. Na długoletnich pracowników patrzymy z pewnym przyzwyczajeniem, nie dostrzegamy ich potencjału, jaki zauważamy u nowych osób. A to jest duży błąd. I pierwszy krok do utraty tych, których stracić nie chcemy.

Tak więc najważniejsza jest motywacja i możliwość rozwoju. Pracownik musi wiedzieć, że z czasem będzie zajmował wyższe stanowisko, pełnił ważniejsze funkcje, i zarabiał lepiej. Wtedy czuje, że jego praca ma sens, że się rozwija. No i musi robić to, co lubi, bo tylko wtedy może się w danej pracy realizować. Nie dokucza mu znużenie i wypalenie zawodowe. Jest bardziej efektywny, bo czuje się doceniony. A przecież o to właśnie chodzi.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Tagi: , , , ,
Komentarze Dodaj komentarz
  1. Kornel napisał:

    Docenić go! To niby proste, ale baaardzo trudno jak sie spojrzy na statystyki. Doceniony pracownik to i zadowolony pracodawca. Jeśli nie stać Cię na podwyżkę, to wykup swoim ludziom pakiet biletów do kina w programie kafeteryjnym czy zafunduj opiekę medyczną w ramach pakietów z medicover. Rozwiązań jest mnóstwo – ale zacznij wreszcie działać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*