Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Drastyczny wzrost pensji minimalnej w 2020 roku

Drastyczny wzrost pensji minimalnej w 2020 roku(06/12/2019)

O pensji minimalnej równej 4000 zł słychać jest już od paru tygodni. Zmiana ta zdaje się być nieunikniona, nie tyle ze względów ekonomicznych, co politycznych. Jednak nie wszyscy podzielają entuzjazm rządu, a wśród niezadowolonych są też pracownicy.

Wzrost pensji minimalnej do zapowiadanego przez rząd poziomu wiąże się dla nich z dużych ryzykiem. Pracownicy obawiali się, że stracą pracę na skutek redukcji etatów, gdyż małych firm na tak duże podwyżki kosztów zatrudnienia po prostu nie stać. Mało kto uwierzył, iż zmiana będzie dla niego korzystna – pojawiła się raczej obawa, że coś się straci. Kwestia tylko, co.

Owe obawy okazały się bardzo słuszne. Pracodawcy kombinują, jak uniknąć narzuconych przez rząd kosztów. Prowadzenie firmy zatrudniającej pracowników i tak nie było tanie, a o wysokich podatkach i niszczącym większość inicjatyw ZUSie głośno jest od dawna. Stąd pomysł na obniżenie etatu lub zastąpienie go zleceniem. Firma trochę zaoszczędzi, a pracownicy stracą. Niestety – całkiem sporo.

Skutki decyzji rządu będą widoczne już po Nowym Roku, kiedy to pensja minimalna wyniesie 2600 zł brutto. Czyli aż o 350 zł więcej, niż obecnie. A to oznacza, iż koszt zatrudnienia jednego pracownika z minimalnym wynagrodzeniem wzrośnie o 420 zł. Miesięcznie. Przy 4 osobach oznacza to wzrost kosztów zatrudnienia w ciągu zbliżającego się roku o ponad 20 tysięcy zł. Sporo, i to nie tylko z punktu widzenia małej firmy. Kolejny rok przyniesie kolejny, zapewne nie mniejszy wzrost. No cóż, Polak potrafi, i z pewnością znajdzie korzystne dla siebie rozwiązanie.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Tagi: , , , , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*