Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Kontrola kosztów podatkowych

Kontrola kosztów podatkowych(29/11/2019)

Ponieważ pojęcie kosztów nie jest jednoznacznie określone, przedsiębiorcy bardzo często zaliczają do nich większość poniesionych wydatków. Chociaż nie zawsze wydatki te dotyczą prowadzonej działalności, służą osiągnięciu przychodów lub zabezpieczeniu ich źródła – takie bowiem warunki musi spełniać wydatek, aby móc

Luka w przepisach sprawia, że wśród kosztów znajdują się często elementy wyposażenia i wystroju wnętrz, koszty podróży wszelakich, sprzęt AGD, RTV i wiele innych. Nie oznacza to oczywiście, iż wszystkich należy mierzyć jedną miarą i kategorycznie należy wystrzegać się zaliczania do kosztów wyżej wymienionych elementów, zakładając, że jest to nadużycie. Można to robić, tyle, że warto zachować rozsądek.

Jeżeli bowiem trafi nam się kontrola ze strony urzędy skarbowego, a jej cellem będzie wykazanie nieprawidłowości, to takie właśnie rzeczy są poddawane dokładnej analizie. Warto więc zaopatrzyć się w zdjęcia, dokładne opisy itd. Chodzi o to, że nawet jeżeli danego obrazu nie ma, to będziemy musieli udowodnić, że kiedyś tu był. Ale np. się zniszczył… Bez takiej dokumentacji ciężko jest bowiem przekonać urzędników, iż dany wydatek, na pierwszy rzut oka niezwiązany z firmą, był jednak zakupiony z myślą o niej.

W sytuacji, kiedy podczas kontroli urzędnik uzna, iż dany wydatek nie stanowi kosztu podatkowego, przedsiębiorca ma dwa wyjścia. Pierwsze, zalecane, to przyznanie się do błędu i złożenie stosownej deklaracji. Drugie natomiast to czekanie na decyzję wymiarową we wszczętym postępowaniu, które kończy się nie tylko zapłatą podatku wraz z odsetkami, lecz także, w większości przypadków, postępowaniem karnym skarbowym.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Tagi: , , , , , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*