Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Paragon bez NIP to faktura bez NIP

Paragon bez NIP to faktura bez NIP(18/10/2019)

Nowe przepisy wejdą w życie jednak z opóźnieniem, czyli 1 stycznia 2020 roku. Do tego czasu nadal możliwe będzie wystawienie faktury na firmę do paragonu, na którym nie znajduje się numer NIP nabywcy. Co to oznacza w praktyce?

Obecnie, dokonując zakupu w sklepie otrzymujemy paragon. Z założenia traktowani jesteśmy jako osoba prywatna, nieprowadząca działalności gospodarczej. Jednak po otrzymaniu paragonu mamy możliwość uzyskania w jego miejsce faktury, która pozwala na wrzucenie wydatku w koszty firmowe.

Po zmianie przepisów, czyli do nowego roku, jeżeli na paragonie nie będzie numeru NIP kupującego (lub jego firmy), wówczas możliwe będzie – na wyraźne życzenie nabywcy – wystawienie faktury po zwrocie paragonu, ale faktura ta wystawiona będzie na osobę prywatną.

Jeżeli chcemy, by wydatek był wydatkiem firmowym, należy w momencie dokonywania zakupu zadbać o to, by na paragonie znalazł się numer NIP. Wtedy możliwe jest uzyskanie faktury na firmę. Nie zawsze jednak jest to takie proste.

Niektóre kasy fiskalne nie dają możliwości wpisywania numerów NIP. A podatnicy nie mają obowiązku ich wymiany. W sytuacji, gdy sprzedający nie ma możliwości wpisania numeru identyfikacji podatkowej nabywcy na paragonie, to nabywca powinien przed dokonaniem zakupu poinformować o chęci uzyskania faktury. Sprzedawca natomiast, zamiast rejestrować taki zakup na kasie fiskalnej, powinien od razu wystawić fakturę. Na wszelki wypadek zatem warto przed dokonaniem zakupu przemyśleć, czy ma on mieć charakter prywatny, czy firmowy i w porę poinformować o tym fakcie sprzedającego. Jeżeli tego nie zrobimy, otrzymamy paragon bez numeru NIP. Wówczas pozostaje nam już jedynie zwrócenie towaru lub rezygnacja z usługi, otrzymanie korekty paragonu i ponowne dokonanie zakupu, tym razem na firmę. Ale to już jest mocno skomplikowane.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Tagi: , , , , , , , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*