Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Biała lista podatników, czyli kolejny wymysł rządu

Biała lista podatników, czyli kolejny wymysł rządu(11/10/2019)

Od początku września na stronie ministerstwa finansów znaleźć można tzw. Białą listę. Umożliwia ona wyszukanie danego podmiotu gospodarczego, będącego płatnikiem podatku vat, za pomocą nazwy, jej fragmentu, numeru konta lub numeru NIP. Jest to zatem wykaz podatników, jednak jego najistotniejszą

Zdarza się jednak, iż w procesie przenoszenia rachunków do nowej, elektronicznej listy część numerów kont „zniknęła”, czyli np. w wykazie brakuje jednego z trzech rachunków, które firma posiada. Co wówczas? Jeżeli problem powtarza się nadal, to należy jak najszybciej złożyć poprzez CEIDG lub osobiście w urzędzie zgłoszenie aktualizujące, na którym podamy brakujący numer konta. Jeżeli tego nie zrobimy, możemy narazić się na brak wpłaty. Dlaczego?

Otóż jeżeli firma przeleje kwotę równą lub wyższą niż 15.000 na rachunek inny, niż te, które znajdują się na białej liście ministerstwa finansów, wówczas wydatek ten nie będzie dla tej firmy stanowił kosztu podatkowego. Jednak tak będzie dopiero od nowego roku. Czy zatem na razie nie musimy się martwić? Musimy. Przezorni już sprawdzają numery kont, a ich brak może skutkować poważnymi opóźnieniami w zapłacie za faktury.

Co prawda jest możliwość, by kwotę przelaną na rachunek spoza białej listy i przekraczającą 15.000 zł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, jednak wymaga to kilku dodatkowych czynności po stronie nabywcy towaru lub usługi. A mianowicie, w ciągu trzech dni od dokonania takiej płatności musi on zawiadomić urząd skarbowy, właściwy ze względu na działalność sprzedawcy, o dokonaniu transakcji. Zawiadomienie to pozwala na zaliczenie wydatku w koszty firmowe, ale z drugiej strony, czy nabywca będzie chciał się w to bawić? Raczej nie.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Tagi: , , , , , , , , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*