Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Dzieło i ZUS?

Dzieło i ZUS?(04/10/2019)

Niestety, może tak się zdarzyć. Mimo, iż umowa o dzieło z reguły nie wiąże się z opłacaniem składek na rzecz zakładu ubezpieczeń społecznych, to jednak istnieją tu pewne wyjątki.

Przede wszystkim umowa o dzieło nie może być zawarta między stronami, które pozostają ze sobą w stosunku pracy, a dzieło nie może być świadczone przez pracownika na rzecz pracodawcy. Wówczas bowiem, podobnie jak umowa o pracę, rodzi ono obowiązek opłacania składek ZUS. W pozostałych przypadkach natomiast wykonawca dzieła nie podlega, i nie może (nawet dobrowolnie) podlegać obowiązkowi ubezpieczeń społecznych.

Mimo to ZUS ostatnimi czasy kontroluje umowy o dzieło, a efektem tych kontroli jest naliczenie zaległych składek i obowiązek ich zapłaty razem z odsetkami. Jeżeli bowiem ZUS uzna, że umowa o dzieło jest zawarta tylko i wyłącznie w celu uniknięcia obowiązku opłacania składek ZUS, a wykonawca dzieła faktycznie jest pracownikiem, wykonuje pracę w siedzibie pracodawcy i na jego sprzęcie, podlega jego nadzorowi itd., wówczas kontroler może poddać w wątpliwość sens zawarcia takiej umowy.

Tak więc warto przygotować się na wścibskich urzędników już wcześniej, i stworzyć wizję świata realnego. Chociaż w 50%. O czym należy pamiętać? Przede wszystkim o tym, że dzieło powinno polegać na stworzeniu czegoś, udoskonaleniu, czy też naprawie. Rezultat ma być jednoznaczny i konkretny. Że wykonywanie dzieło nie podlega kontroli ze strony zlecającego. Że wykonawca może realizować umowę gdzie chce i kiedy chce, byleby tylko zdążyć przed określonym w niej terminem. Dziełem jest napisanie artykułu, ale pisanie artykułów już nim nie będzie. Stworzenie projektu domu a rysowanie projektów to też nie to samo. Dlatego warto precyzować tytuły umów zawieranych z wykonawcami, zgodnie z zasadą, że lepiej pogłówkować wcześniej, niż później płacić. I to naprawdę sporo.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Tagi: , , , , , , , , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*