Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Godziny za nadgodziny

Godziny za nadgodziny(27/09/2019)

Zdarza się, iż pracownik zostaje w pracy dłużej, gdyż tego wymaga sytuacja w firmie. Czas, jaki wykracza poza harmonogram pracy tego pracownika, podlega oczywiście rekompensacie.

Jeżeli przykładowo danego dnia będzie on pracował o 1 godzinę dłużej, to w przyjętym w firmie okresie rozliczeniowym (zazwyczaj jest to jeden miesiąc kalendarzowy) należy mu tę godzinę zwrócić bądź wypłacić za nią wynagrodzenie wraz z dodatkiem za pracę w godzinach nadliczbowych.

Ale skupmy się jedynie na oddaniu czasu wolnego, w zamian za pracę w godzinach nadliczbowych. Możliwości są tu dwie. A mianowicie, z wnioskiem o rekompensatę godzin nadliczbowych czasem wolnym może wystąpić pracownik. Pracodawca powinien oczywiście wyrazić zgodę na odebranie godzin w terminie dogodnym dla pracownika.

Druga opcja to taka, kiedy pracownik nie składa wniosku a pracodawca sam narzuca mu termin, kiedy ma on odebrać godziny. Wówczas jednak sytuacja nieco się komplikuje, bo o ile w pierwszym przypadku za każdą godzinę pracy zwracamy godzinę wolną, to w drugim – za każdą godzinę pracy pracownikowi należy się półtora godziny czasu wolnego.

Tak więc zdecydowanie lepiej i korzystniej dla firmy jest uzgodnić z pracownikiem termin odbioru czasu wolnego w zamian za przepracowane nadgodziny. Warto też pamiętać, iż by uniknąć problemów, lepiej poprosić pracownika o złożenie odpowiedniego wniosku. Inaczej bowiem może się okazać, iż nie rozliczyliśmy się z nim do końca, a to z kolei, podobnie jak brak wypłaty wynagrodzenia, podlega odpowiednim sankcjom.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Tagi: , , , , , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*