Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Elegancka koszula, ekskluzywne czekoladki czy sok to nie koszty firmy

Elegancka koszula, ekskluzywne czekoladki czy sok to nie koszty firmy(20/09/2019)

Nawet, jeżeli faktycznie zostały zakupione na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Dlaczego? Dlatego, że są to wydatki na cele osobiste. Zakup odzieży może być kosztem firmy, ale tylko wówczas, gdy jest to odzież firmowa lub ochronna, a rodzaj wykonywanej działalności nakłada

Jednak kupno garnituru czy obuwia wynika raczej z tego, iż podczas spotkania z kontrahentem chcemy się lepiej prezentować – jest to zatem związane bardziej z naszym samopoczuciem, niż prowadzeniem działalności. Z drugiej strony, oczywistym wydaje się fakt, iż nasza prezencja może przełożyć się na wynik rozmów i, w rezultacie, dalsze losy naszej firmy – dlaczego więc związane z nią wydatki nie mogą być kosztem prowadzonej działalności?

Sądy jasno i wyraźnie stoją na stanowisku, że takie wydatki związane są z potrzebami osobistymi przedsiębiorcy i nie mają związku z rodzajem prowadzonej działalności. Naturalnym jest, iż chcąc dobrze się zaprezentować, ubieramy się tak, by efekt ten osiągnąć – i nie ma tu znaczenia, czy jest to spotkanie firmowe, czy prywatne.

Jeżeli chodzi natomiast o pojedyncze słodycze, sok, wodę itd., to fakt, iż są to pojedyncze sztuki, a ich zakup jest sporadyczny wskazuje jednoznacznie, iż wydatki te są również wydatkami na cele osobiste przedsiębiorcy. I nawet, jeżeli kupujemy czekoladki i alkohol po to, by podczas służbowego spotkania wręczyć je kontrahentowi, to i tak koszt zakupu takich upominków nie stanowi kosztu prowadzenia działalności. Jest to bowiem typowa reprezentacja, a wydatki na ten cel już jakiś czas temu zostały usunięte z kosztów prowadzenia firmy.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Tagi: , , , , , , , , , , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*