Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Czy zerowy PIT oznacza brak podatku?

Czy zerowy PIT oznacza brak podatku?(13/09/2019)

Tak, ale jak zawsze, nie w każdym przypadku. Zerowy PIT dla młodych, o którym ostatnio było (i jest) dosyć głośno, nie jest w rzeczywistości tak korzystny, jak się wydaje. A może inaczej – jest, ale tylko w konkretnych i ściśle

Najwięcej na nowym rozwiązaniu rządu skorzystają studenci, zatrudnieni na podstawie umowy zlecenie. Oni bowiem nie są objęci obligatoryjnymi składkami ZUS, tak więc ich wynagrodzenie netto różniło się od wynagrodzenia brutto jedynie kwotą podatku. Teraz, o ile nie ukończyli 26 roku życia, tego podatku nie będziemy im odliczać. Kwota brutto w przypadku takiej osoby, widoczna na umowie zlecenie, jest zatem jednocześnie kwotą netto, czyli kwotą do wypłaty.

Brak podatku nie jest jednak uzależniony tylko od wieku pracowników czy zleceniobiorców, lecz także od rodzaju umowy. Zwolnienie to dotyczy umowy o pracę, pracy nakładczej, stosunku służbowego, spółdzielczego stosunku pracy i umowy zlecenie. W katalogu nie ma umowy o dzieło, która, w przypadku młodych, jest dosyć częstą formą zatrudnienia.

Istotna jest także kwota, jaką młodzi zarabiają w ciągu całego roku kalendarzowego. Jej limit to 85.528,00 rocznie, a w roku 2019, wyjątkowo, z racji krótszego okresu obowiązywania, wynosi on 35.636,67 zł. Jeżeli wynagrodzenie osoby, która nie ukończyła 26 roku życia, przekroczy wymienione progi, wówczas nadwyżka będzie już opodatkowana tak, jak to było do tej pory.

Istotne jest także, iż zwolnienie nie dotyczy umów, nawet o pracę, dla których stosuje się podwyższone koszty uzyskania przychodu (50%).

Jak się okazuje, jest to zatem mocno nagłośnione zwolnienie z podatku, ale niekoniecznie równie korzystne. Zwłaszcza dla pracodawców. Zyskają młodzi, owszem, ale nie wszyscy. A ci, co zyskają, zyskają tak naprawdę niewiele – największym obciążeniem wynagrodzenia nie jest bowiem podatek, lecz składki ZUS.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Tagi: , , , , , , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*