Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Nadpłata i niedopłata podatku VAT

Nadpłata i niedopłata podatku VAT(06/09/2019)

Zdarza się, iż na skutek błędnie rozliczonego podatku vat, konieczne jest złożenie korekty w dwóch kolejnych miesiącach kalendarzowych. Znaczenie ma wówczas fakt, czy w pierwszym z okresów wystąpiła nadpłata, czy może zaległość podatkowa?

Jeżeli na skutek korekty miesiąca pierwszego w podatku vat występuje nadpłata, wówczas można zwrócić się do urzędu z prośbą o zaliczenie jej na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych, czyli zaległości, jaka występuje w miesiącu kolejnym.

Jeżeli korekty składane są z opóźnieniem, czyli po złożeniu obu deklaracji i po zapłacie podatku, wówczas konieczne jest, poza zaliczeniem nadpłaty na poczet powstałego zobowiązania, uregulowanie należnych urzędowi odsetek. A te liczymy od dnia kolejnego, następującego po terminie obowiązkowej zapłaty podatku.

Jeżeli natomiast sytuacja będzie odwrotna, czyli w pierwszym miesiącu wystąpi zaległość, a w drugim nadpłata, wówczas podatnik powinien wraz z deklaracją złożyć wniosek o stwierdzenie tejże nadpłaty. Nie ma tu potrzeby składania wniosku o zaliczenie nadpłaty na poczet powstałej zaległości podatkowej, gdyż następuje to z urzędu, co wynika z przepisów podatkowych. Konieczna natomiast będzie zapłata odsetek, liczonych od 26 dnia miesiąca, w którym wystąpiła zaległość w podatku vat, do 25 dnia miesiąca, w którym wystąpiła nadpłata.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Tagi: , , , , , , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*