Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Z jaką datą należy wyrejestrować zleceniobiorcę z ZUS?

Z jaką datą należy wyrejestrować zleceniobiorcę z ZUS?(30/08/2019)

Z tytułu umowy zlecenia każdy zleceniobiorca podlega obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu i, w określonych przypadkach, ubezpieczeniom społecznym.

Dla zakładu ubezpieczeń społecznych wiążącymi datami, jeżeli chodzi o zgłoszenie do ubezpieczeń zleceniobiorcy, są wskazane w umowie daty wykonania zlecenia. Często pokrywają się one z datami rozpoczęcia i zakończenia umowy.

Nie ma żadnego znaczenia fakt, czy zlecenie zostało wykonane wcześniej, niż wskazuje na to umowa, czy też później. Nie jest również istotny termin wypłaty wynagrodzenia, tak jak w przypadku podatku od wynagrodzeń. Ważne są jedynie daty zawarte w umowie, a wyrejestrowania zleceniobiorcy dokonuje się zazwyczaj dzień po dniu zakończenia pracy, ew. rozwiązania umowy.

Nie ma natomiast konieczności, by wyrejestrowywać i ponownie zgłaszać do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego osobę, z którą zawieramy kolejne zlecenie. Jednakże zachowanie ciągłości ubezpieczeń, bez konieczności wyrejestrowywania możliwe jest tylko w przypadku, gdy pomiędzy kolejnymi umowami zlecenie nie ma ani jednego dnia przerwy. Jeżeli natomiast jedna umowa kończy się 15.08, a kolejna zaczyna 17.08, wówczas konieczne jest już wyrejestrowanie i ponowne zgłoszenie zleceniobiorcy.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (1 głosów, średnia ocena: 1,00)
Tagi: , , , , , , , , , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*