Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Zmiany minimalnego wynagrodzenia tuż, tuż…

Zmiany minimalnego wynagrodzenia tuż, tuż…(16/08/2019)

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, wynagrodzenie minimalne co najmniej raz w roku musi ulec waloryzacji. Oznacza to, iż kwota minimalnego wynagrodzenia rośnie przynajmniej raz w roku – chociaż, jak się okazuje, może rosnąć częściej.

Obecnie minimalne wynagrodzenie za prace wynosi 2250 zł brutto, a z propozycji rządu wynika, iż w roku 2020 wzrośnie o 200 zł. Co to oznacza dla pracownika? Około 140 zł więcej na rękę. A dla pracodawcy? Tu różnica jest już dużo większa.

Otóż wzrost minimalnego wynagrodzenia oznacza także wzrost opłat, jakich pracodawca dokonuje na rzecz zakładu ubezpieczeń społecznych i urzędu skarbowego. Opłaty te bowiem mają formę stawki procentowej, uzależnionej od wielkości wynagrodzenia pracownika. Jeżeli rośnie wynagrodzenie, rosną i opłaty. Zarówno te, które potrącamy z wynagrodzenia brutto pracownika, jak i te, które do niego dokładamy, co z kolei skutkuje wzrostem kosztu zatrudnienia.

A ponieważ propozycja rządu mała nie jest, to może jednak warto – mimo wakacyjnego lenistwa – przeliczyć różnicę w koszcie pracowników teraz i za pół roku? Może należy dokonać zmian, chociażby w sposobie odprowadzania składek ZUS? Może jednak składki od przychodu będą w tej sytuacji korzystniejsze? Tylko pytanie, czy dana firma ma możliwość ich wprowadzenia, ale o tym pisaliśmy już wcześniej.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Tagi: , , , , , , , , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*