Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Nowy wzór świadectwa pracy

Nowy wzór świadectwa pracy(02/08/2019)

Na początku maja tego roku weszły w życie przepisy, zgodnie z którymi pracodawca nie może żądać od pracownika podania imion rodziców. W związku z powyższym, informacja ta nie powinna się również znaleźć na świadectwie pracy.

Logicznym jest bowiem, że świadectwo zawiera tylko te informacje, które pracodawca pozyskał od pracownika i które wynikają z przebiegu jego stosunku pracy (umowy, zwolnienia, urlopy itd.).

Niestety dopiero z końcem czerwca pojawił się nowy wzór świadectwa pracy, czyli praktycznie dwa miesiące po wprowadzeniu zmian w życie (wspomniana zmiana przepisów Kodeksu pracy miała miejsce dokładnie 4 maja). W nowym świadectwie nie ma już miejsca na wpisanie imion rodziców. Jeżeli jednak pracodawca wydał pracownikowi świadectwo pracy po 4 maja, i umieścił na nim imiona rodziców, pracownik powinien złożyć do niego wniosek o wydanie nowego świadectwa pracy. Nie jest to jednak konieczne, ale może się zdarzyć, iż jakiś urząd podważy prawidłowość dokumentu.

W przypadku otrzymania wniosku o zmianę, pracodawca powinien niezwłocznie zniszczyć  poprzednie świadectwo pracy i wydać nowe. Ma na to siedem dni. Wniosek o zmianę dokumentu może złożyć zarówno pracownik, jak i osoba przez niego upoważniona.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Tagi: , , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*