Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Czy urlop przechodzi z umowy na umowę?

Czy urlop przechodzi z umowy na umowę?(19/07/2019)

Nie – ale większość z nas o tym nie pamięta. I chodzi mi tu zarówno o pracowników, jak i pracodawców. Otóż okazuje się, iż urlop powinien być wyliczony dla konkretnej umowy.

I, jeżeli zawieramy ją na 6 miesięcy, to pracownik powinien w trakcie trwania tej umowy wykorzystać należny mu urlop wypoczynkowy. Jeżeli tego nie zrobi, po zakończeniu umowy powinien otrzymać ekwiwalent. Jednak z reguły tak się nie dzieje.

Kodeks pracy przewiduje pewien wyjątek co do wypłaty ekwiwalentu po zakończeniu umowy o pracę. I całe szczęście, bo przecież w momencie, kiedy decydujemy się na przedłużenie umowy pracownikowi, naturalnym wydaje się, iż będzie on mógł wykorzystać urlop w okresie późniejszym – np. wakacyjnym.

Wspomniany wyjątek dotyczy sytuacji, kiedy kolejna umowa z tym samym pracownikiem zawarta jest bez żadnego dnia przerwy. Inaczej mówiąc, jednego dnia kończy się jedna umowa, a następnego zaczyna druga. Tylko przy zachowaniu takiej ciągłości pracodawca może zawrzeć z pracownikiem porozumienie w sprawie przeniesienia urlopu, które niweluje konieczność wypłaty ekwiwalentu.

W przepisach prawa pracy mowa jest jednak o porozumieniu – nie może to być zatem jednostronne oświadczenie woli, no i konieczna jest zgoda obu stron. Jeżeli jedna ze stron nie zgadza się na przeniesienie urlopu, wówczas należy wypłacić ekwiwalent.

Co istotne, nigdzie nie ma też określonej formy wspomnianego porozumienia. Może mieć ono zarówno formę pisemną, jak i ustną. Niemniej jednak, na wypadek przyszłych kontroli, warto sporządzić porozumienie w formie papierowej, a następnie przechowywać je w aktach danego pracownika.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Tagi: , , , , , , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*