Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Klimatyzacja a koszt podatkowy

Klimatyzacja a koszt podatkowy(12/07/2019)

Zakup klimatyzacji do firmy bez wątpienia stanowi koszt uzyskania przychodów, służy bowiem nie tyle zwiększeniu komfortu pracy pracowników, lecz umożliwieniu jej w okresie upałów. Pozostaje jednak kwestia, w jaki sposób zakup klimatyzacji do biura powinien zostać rozliczony.

A to zależy przede wszystkich od dwóch aspektów:

Po pierwsze – czy klimatyzator jest urządzeniem osobnym, czy też jest zintegrowany z budynkiem?

I po drugie – czy wartość klimatyzatora przekracza 10.000 zł netto?

Otóż jeżeli jest to urządzenie wolnostojące o wartości nieprzekraczającej wspomnianej wyżej kwoty, wówczas wartość zakupu można jednorazowo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Jeżeli natomiast wartość klimatyzatora jest wyższa, niż 10.000 zł, należy go potraktować jak środek trwały, dokonując comiesięcznych odpisów amortyzacyjnych.

W sytuacji natomiast, gdy zakupione urządzenie jest zintegrowane z budynkiem, czyli np. wmontowane w ścianę, wówczas jego wartość zwiększa wartość nieruchomości i, tym samym, dokonywanych odpisów amortyzacyjnych. Można także podzielić zakup klimatyzacji na kilka części – jeżeli mamy np. kilka urządzeń stojących i jednostkę chłodzącą, a ich wartości nie przekraczają 10.000 zł, to zakup tych urządzeń możemy odliczyć od przychodów w całości, w miesiącu zakupu. Natomiast wartość samego montażu i okablowania uznawana jest w takim przypadku za ulepszenie nieruchomości, w związku z czym zwiększa jej wartość.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Tagi: , , , , , , , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*