Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Odwrotne obciążenie dla podwykonawcy

Odwrotne obciążenie dla podwykonawcy(05/07/2019)

Aby usługi budowlane były objęte odwrotnym obciążeniem, muszą być wykonywane przez podwykonawcę. Nie ma tu jednak znaczenia, czy są one wykonywane dla odbiorcy końcowego czy też dla innego podwykonawcy.

Otóż zdarza się, i to dosyć często, że wykonawca danej usługi budowlanej zleca część prac innej firmie, lub nawet firmom, a te kolejną część zadań delegują następnym wykonawcom. Wówczas łańcuch podwykonawców danej usługi budowlanej rośnie, w związku z czym powstaje pytanie, która z tych firm powinna wystawić faktury objęte odwrotnym obciążeniem? Odpowiedź jest prosta: każda – oczywiście, jeżeli tylko jest podwykonawcą, czyli wykonuje prace nie na rzecz inwestora, lecz dla innej firmy, będącej wykonawcą danej usługi budowlanej.

Istotne jest bowiem tylko to, iż firma korzystająca z odwrotnego obciążenia musi wykonywać usługę budowlaną, wykazaną w załączniku nr 14 do ustawy o vat oraz by usługa ta nie była wykonywana na rzecz końcowego odbiorcy, a tym najczęściej jest sam inwestor. Nie ma natomiast znaczenia, ilu jest podwykonawców i czy podwykonawca otrzymał zlecenie od wykonawcy głównego, czy też od innego podwykonawcy.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Tagi: , , , , , , , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*