Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Prawo do popełnienia błędu

Prawo do popełnienia błędu(21/06/2019)

Jak wiadomo, każdy popełnia błędy. Niemniej jednak w przypadku firm błędy zdarzać się nie powinny, a już zwłaszcza w odniesieniu do rozliczeń podatkowych. Nie jest to łatwe, bo przecież nikt nie jest nieomylny. Dlatego rząd postanowił po raz kolejny wesprzeć

Prawo do popełnienia błędu przysługuje przedsiębiorcom przez okres 12 miesięcy, licząc od dnia pierwszego lub ponownego rozpoczęcia działalności gospodarczej. W przypadku wznowienia działalności jest jednak dodatkowy warunek – od dnia jej zawieszenia, bądź likwidacji, powinno upłynąć co najmniej 36 miesięcy. Co istotne, jest to instytucja stworzona dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Ci najwięksi zatem mylić się nadal nie mogą.

Ale wróćmy do prawa do popełnienia błędu. Chodzi tu przede wszystkim o pomyłki, będące efektem niejasnych przepisów prawnych czy też niewłaściwej ich interpretacji przez podatnika. Nowa instytucja pozwala przedsiębiorcom na uniknięcie konsekwencji za drobne pomyłki, pod warunkiem, że stwierdzone błędy zostaną usunięte w wyznaczonym terminie. Co istotne, dotyczy do tylko tych pomyłek, które uzasadniają wszczęcie postepowania mandatowego lub mogą zakończyć się nałożeniem na podatnika kary pieniężnej. Prawo do popełnienia błędu nie ma więc zastosowania w przypadku poważnych naruszeń. Odnosi się ono do tych mniej istotnych pomyłek, które nie wyrządzają szkody innym podmiotom i nie stanowią żadnego zagrożenia dla porządku prawnego czy też publicznego bezpieczeństwa.

Przedsiębiorcy, którzy skorzystają z prawa do popełnienia błędu, powinni wyciągnąć odpowiednie wnioski na przyszłość i nie popełnić już tego samego błędu. Jeżeli jednak to zrobią, nie jest powiedziane, że będą mogli po raz kolejny skorzystać z nowego przywileju. Podobnie będzie w przypadku stwierdzenia, iż naruszenie prawa było świadome bądź jest rażące. Ale ocena tego faktu należy już do odpowiednich organów.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Tagi: , , , , , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*