Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Zakup upominków a VAT

Zakup upominków a VAT(14/06/2019)

Chcąc, by kontrahenci pamiętali o danej firmie, przedsiębiorcy wręczają im upominki z logotypem. Najbardziej popularne są chyba obecnie długopisy z logo. Jest to oczywiście rodzaj reklamy, tak więc wydatki związane z zakupem tego typu gadżetów stanowić mogą koszty uzyskania przychodu.

Otóż nie ma problemu, by go odliczyć od kwoty podatku naliczonego. Służą one bowiem czynności opodatkowanej, którą w tym konkretnym przypadku jest właśnie reklama firmy. Należy tu także dodać, iż z racji, że długopis z logo stanowi prezent o małej wartości, nie będzie tu potrzeby wykazywania podatku vat należnego w przypadku przekazania upominku kontrahentowi. Jest to bowiem konieczne prawie zawsze, gry następuje nieodpłatne przekazanie towarów na rzecz innego podmiotu gospodarczego. Prawie zawsze, bowiem wyjątkiem są chociażby wspomniane prezenty o małej wartości. A czym konkretnie one są? Drobnymi upominkami, a co za tym idzie, ich wartość nie powinna przekroczyć 100 zł (w przypadku podatku VAT) i 200 zł (w przypadku podatku dochodowego). Upominek powinien być ponadto skromny i nie posiadać cech reprezentacji (różnica między reklamą a reprezentacją jest naprawdę niewielka).  Wskazane jest także umieszczenie na nim logotypu firmy, bo to właśnie logo nadaje upominkom charakter reklamowy.

Jeżeli wszystkie powyższe warunki zostaną spełnione, nic nie stoi na przeszkodzie, aby koszt zakupu upominków został zaliczony w koszty prowadzonej działalności, a podatek vat – odliczony. Nie będzie również konieczności wystawiania faktury wewnętrznej przy przekazaniu upominków kontrahentom, jako że kwota 100 zł nie zostanie przekroczona (zwyczajowe długopisy z logo na pewno nie kosztują więcej).

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Tagi: , , , , , , , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*