Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Czy warto założyć profil zaufany? Warto!

Czy warto założyć profil zaufany? Warto!(02/05/2019)

Profil zaufany jest alternatywą dla podpisu elektronicznego. Jest to usługa całkowicie bezpłatna, pozwalająca na potwierdzenie tożsamości danej osoby w sposób elektroniczny, bez konieczności wychodzenia z domu. Profil zaufany jest więc przydatny w wielu urzędowych sprawach, zwłaszcza w odniesieniu do osób,

Usługę tą najlepiej założyć za pośrednictwem bankowości internetowej. Niestety, jeszcze nie każdy bank oferuje taką możliwość. Kolejnym sposobem jest założenie profilu przez internet, za pośrednictwem strony www.pz.gov.pl i potwierdzenie go w tzw. Punkcie Zatwierdzającym.

Nawet, jeżeli nasz bank nie daje możliwości założenia profilu zaufanego, warto to zrobić. Jest on bowiem pomocny w wielu przypadkach, w których kontaktujemy się z urzędami. Można nim podpisywać PIT, wystawiany elektronicznie, wnioski składane do CEIDG oraz wszystkie inne dokumenty, składane za pośrednictwem takich stron, jak ePUAP, obywatel.gov.pl, PUE ZUS czy praca.gov.pl.

Wadą profilu zaufanego jest fakt, iż nie jest to usługa bezterminowa. Ważność profilu wynosi 3 lata, ale po ich upływie możemy wnioskować o przedłużenie profilu na kolejny okres. Poza tym, co jest równie istotne, profil służy jedynie to podpisywania (potwierdzania tożsamości) wniosków i pism składanych do urzędów państwowych. Nie podpiszemy nim więc faktury elektronicznej, umowy czy e-maila. W takich kwestiach konieczny jest już kwalifikowany podpis elektroniczny.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Tagi: , , , , , , , , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*