Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Okoliczności okolicznościom nierówne

Okoliczności okolicznościom nierówne(26/04/2019)

Urlop okolicznościowy to dodatkowe dni wolne od pracy, za które pracownik otrzymuje wynagrodzenie na takich samych zasadach, jak w przypadku urlopu wypoczynkowego. Kwestię urlopu okolicznościowego reguluje rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej.

Zgodnie z jego treścią, osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę maja prawo do 2 dni dodatkowego urlopu, lub tez do 1 dnia, ale tylko w przypadku wystąpienia ściśle określonych okoliczności. A należą do nich takie wydarzenia, jak ślub, narodziny dziecka czy też śmierć kogoś bliskiego lub znajdującego się pod bezpośrednią opieką pracownika.

I tak, 2 dni urlopu okolicznościowego należą się w przypadku ślubu pracownika, urodzenia jego dziecka, a także w przypadku zgonu i pogrzebu małżonka, dziecka, ojca, matki, ojczyma i macochy.

1 dzień urlopu wypoczynkowego należy się natomiast w przypadku ślubu dziecka pracownika oraz zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka lub osoby będącej na jego utrzymaniu.

O chęci skorzystania z urlopu okolicznościowego pracownik powinien poinformować pracodawcę tak szybko, jak jest to możliwe. W przypadku ślubu – data znana jest wcześniej. Ale w pozostałych przypadkach chodzi o zdarzenia nagłe, których dokładnej daty nie da się przewidzieć. Stąd dopuszczalne jest poinformowanie pracodawcy najpóźniej w drugim dniu od wystąpienia zdarzenia.

Warto podkreślić, iż urlop okolicznościowy nie zawsze musi być wykorzystany w dniu zaistnienia okoliczności, które go uzasadniają. Na przykład, urlop z okazji ślubu pracownik może wykorzystać równie dobrze na przygotowania do ślubu. Istotne jest tylko, by odpowiednio udokumentować wniosek o urlop okolicznościowy, czyli dostarczyć pracodawcy dokument, potwierdzający wystąpienie zdarzenia, które daje pracownikowi prawo do dni wolnych. Może to być akt ślubu, urodzenia lub zgonu.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*