Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Czynny żal, czyli jak wyrazić skruchę przed US

Czynny żal, czyli jak wyrazić skruchę przed US(19/04/2019)

Każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą, ma obowiązek płacenia podatków i składania deklaracji do urzędu skarbowego. Zdarza się jednak, iż podatnik dokona płatności podatku po upływie wyznaczonego przez ustawę terminu lub złoży deklarację z opóźnieniem. I mimo, iż ostatecznie podatek zostanie

Czynny żal, czyli zawiadomienie o popełnieniu czynu zabronionego (nazwa straszna, ale w istocie nie jest to nic strasznego czy wzniosłego), nie zawsze jednak będzie skuteczny. Jego celem jest ochrona podatnika przed karą, co nie oznacza, że w przypadku opóźnionych płatności złożenie czynnego żalu uchroni nas chociażby przed odsetkami.

A zatem, aby czynny żal był skuteczny, należy złożyć go przed otrzymaniem wezwania ze strony urzędu skarbowego, a także przed wszczęciem postępowania kontrolnego. No i po fakcie zapłaty zaległości, wraz z odsetkami, lub złożenia stosownych deklaracji. Dokonać tego można osobiście, w urzędzie skarbowym, lub też za pomocą poczty. Ważne jest, by czynny żal miał formę pisemną i zawierał wskazanie naczelnika urzędu, do którego jest kierowany, osoby, której dotyczy, przyznanie się do popełnienia czynu zabronionego oraz wskazanie jego przyczyn. Przykładowo, jeżeli nie złożymy deklaracji w terminie, bo np. przebywaliśmy w szpitalu, taką informację należy zawrzeć w omawianym tu piśmie. Z kolei brak płatności może być spowodowany awarią internetu. Istotne jest także, by w składanym piśmie poinformować urząd, iż deklaracja została złożona a płatność dokonana, tyle, że z opóźnieniem. No i napisać, dlaczego tak się stało.

Należy pamiętać, iż uzasadnienie powinno być niezależne od nas. Jeżeli deklaracja nie została złożona, bo przedsiębiorca zapomniał jej złożyć, urząd skarbowy raczej nie rozpatrzy przychylnie prośby o uniknięcie kary. Jeżeli będzie to spowodowane ważnymi sprawami rodzinnymi, wyjazdem służbowym czy wspomnianym pobytem w szpitalu, wówczas decyzja urzędu powinna być pozytywna.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Tagi: , , , , , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*