Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Współpraca z rodziną na nowych zasadach

Współpraca z rodziną na nowych zasadach(12/04/2019)

Według aktualnych przepisów, wynagrodzenie małżonka lub małoletnich dzieci przedsiębiorcy stanowi koszt uzyskania przychodu. Zmiana ta nie dotyczy jednak członków rodziny ogółem, ale konkretnie wymienionych tu osób. Tak więc pełnoletnie dzieci czy chociażby osoby pozostające z przedsiębiorcą w związku nieformalnym nie

Również wynagrodzenie samego pracodawcy nie stanowi kosztu prowadzonej działalności. Ani jego rodzeństwa. Wracając do małżonków jednak, nie ma tu żadnych ograniczeń. Nie jest zatem istotne, czy pracuje on na podstawie umowy o prace, umowy zlecenia czy też jest na kontrakcie menedżerskim. Również wysokość pensji może być zupełnie dowolna, co z punktu widzenia firmy i jej kosztów jest informacją szczególnie istotną.

Zmiana ta jest korzystna zwłaszcza dla małych przedsiębiorstw i firm typowo rodzinnych. Do tej pory wynagrodzenie przedsiębiorcy i jego bliższej i dalszej rodziny nie mogło stanowić kosztów uzyskania przychodu. Teraz wprowadzono wyjątek w postaci małżonka i małoletnich dzieci, co daje już całkiem spore pole manewru. Zwłaszcza, iż nie ma ograniczeń co do kwoty, jaką firma może wrzucić w koszty. Tak więc zatrudniając małżonka chociażby na podstawie umowy o dzieło możemy jego wynagrodzenie, w całości, wrzucić w koszty, i w ten sposób zmniejszyć podstawę opodatkowania. Jak dobrze pokombinujemy, kwota oszczędności może być całkiem spora.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*