Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Nowy porządek w aktach osobowych

Nowy porządek w aktach osobowych(05/04/2019)

Mało kto wie, że dokumenty w teczkach osobowych powinno się numerować. Należy je układać chronologicznie i z podziałem na części, przy czym każda z tych części powinna zawierać wykaz tego, co się w niej znajduje. Co istotne, wymogi te dotyczą

Dla ułatwienia, każdą z części głównych (czyli A: dokumenty związane z ubieganiem się o pracę, B: nawiązanie stosunku pracy i przebieg zatrudnienia, C: ustanie stosunku pracy i D: dokumenty związane z nałożonymi na pracownika karami) można dodatkowo podzielić na mniejsze części. Np. w części B można osobno grupować dokumenty związane z nawiązaniem do pracy (B1), a osobno skierowania na badania lekarskie czy otrzymane przez pracownika orzeczenia od lekarza medycyny pracy (B2). Istotne jest także, by powstałe w ten sposób mniejsze części również zawierały wykaz znajdujących się w nich dokumentów, a także, by dokumenty te były ponumerowane i przechowywane chronologicznie.

Nowością jest część D, jakiej do tej pory w teczkach osobowych nie było. Dotyczy ona kar nałożonych na pracownika, a każda z tych kar powinna stanowić oddzielną część. Co istotne, kary z upływem czasu ulegają zatarciu (chodzi o swego rodzaju przedawnienie). W momencie, kiedy to nastąpi, należy z teczki pracownika usunąć dokumenty związane z daną karą, a resztę akt przenumerować tak, by numeracja nadal była chronologiczna.

Mimo, iż przepisy wyraźnie wskazują, co powinno znajdować się w dokumentach danego pracownika, nie ma przeszkód, by w teczkach osobowych przechowywane były także dokumenty, których nie wymagają przepisy prawa, a które są istotne dla pracodawcy. Warunkiem jest tu jedynie zgoda pracownika.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Tagi: , , , , , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*