Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Kolejny obowiązek pracodawcy

Kolejny obowiązek pracodawcy(29/03/2019)

1 stycznia bieżącego roku weszły w życie przepisy dotyczące skrócenia okresu przechowywania dokumentacji pracowniczej. Możliwe jest także prowadzenie i przechowywanie tej dokumentacji w formie elektronicznej.

I chociaż obie te zmiany są z pewnością korzystne zarówno dla pracodawców, jak i dla pracowników, to jednak ich wprowadzenie w danej firmie wcale nie jest takie proste i oczywiste.

Przede wszystkim chodzi o cyfryzację teczek, które już posiadamy. W przypadku pracowników, którzy przed wejściem w życie wspomnianych zmian byli już zatrudnieni, skrócenie czasu przechowywania dokumentów nie następuje automatycznie, lecz jest uzależniona od podjęcia przez pracodawcę dodatkowych działań.

Tak więc mimo ewidentnych korzyści i niewątpliwej wygody, większość firm nadal prowadzi dokumentację kadrową w formie papierowej i nadal przechowuje dokumenty sprzed kilkudziesięciu lat. Dlaczego? Bo wydaje się to prostsze, niż ich odnalezienie, cyfryzacja i wdrożenie nowych procedur. Tym bardziej, że to drugie rozwiązanie wiąże się na ogół ze wzrostem zatrudnienia – ktoś przecież wspomniane zmiany musi przeprowadzić i wdrożyć.

Ale wróćmy do tematu. Obecnie mamy więc wybór, jeżeli chodzi o okres przechowywania dokumentacji pracowniczej i sposób jej prowadzenia. I właśnie to rodzi kolejny obowiązek, którego każdy pracodawca musi dopełnić w momencie rozstania się z pracownikiem. Poza świadectwem pracy, musi on bowiem wydać pracownikowi stosowną informację, z której wynika, jak jest okres przechowywania dokumentów kadrowych. W informacji tej powinna się także znaleźć adnotacja o możliwości odbioru dokumentów po upływie okresu ich przechowywania oraz o ich zniszczeniu w przypadku, gdy pracownik nie zgłosi się po dokumenty w wyznaczonym czasie.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Tagi: , , , , , , , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*