Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Okres próbny, czas określony, czy nieokreślony?

Okres próbny, czas określony, czy nieokreślony?(22/03/2019)

No właśnie. Jak jest obecnie z tymi umowami? Bo nadal – najbardziej popularnymi, a zatem najczęściej zawieranymi umowami o pracę są umowy wspomniane w tytule, czyli umowa na okres próbny, czas określony i czas nieokreślony.

Umowa na okres próbny wg aktualnych przepisów może, ale nie musi, zostać zawarta z nowym pracownikiem. Jej maksymalny okres to trzy miesiące, a termin wypowiedzenia zależy od tego, na jaki czas umowa ta została zawarta (3 dni przy umowie na maksymalnie 2 tygodnie, tydzień przy umowie zawartej na czas dłuższy niż 2 tygodnie ale krótszy niż 3 miesiące i 2 tygodnie przy umowie zawartej na 3 miesiące).

Umowa na czas określony z kolei może zostać zawarta 3 razy z tym samym pracownikiem, przy czym łączny czas umów na czas określony nie może przekroczyć 33 miesięcy kalendarzowych. Co istotne, do limitu tych umów nie wlicza się umowy zawartej na okres próbny, mimo, iż również jest to umowa terminowa.

Natomiast okres wypowiedzenia umów zawartych na czas określony jest obecnie taki sam, jak w przypadku umów zawartych na czas nieokreślony i zależy od czasu pracy pracownika w danej firmie.

I tak, przy okresie zatrudnienia krótszym niż 6 miesięcy, okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie. Jeżeli okres zatrudnienia jest równy co najmniej 6 miesięcy, i jednocześnie krótszy niż trzy lata, okres wypowiedzenia wynosi 1 miesiąc. W sytuacji, kiedy okres zatrudnienia u danego pracodawcy wynosi minimum trzy lata, wówczas, zarówno przy umowie na czas określony, jak i nieokreślony, okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące kalendarzowe.

Tak więc obecnie jedyną korzyścią dla pracodawcy, wynikającą ze stosowania umów na czas określony, jest  fakt, iż umowa ta może zostać rozwiązana nie tylko poprzez złożenie wypowiedzenia przez jedną ze stron, lecz także z upływem czasu, na jaki została zawarta. A w przypadku umów na czas nieokreślony, mamy do dyspozycji tylko wypowiedzenie. No chyba że zaistnieją przesłanki do zwolnienia dyscyplinarnego. Ale na szczęście tak się zazwyczaj nie dzieje.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Tagi: , , , , , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*