Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Opłaty za parking, czyli mnóstwo komplikacji księgowych

Opłaty za parking, czyli mnóstwo komplikacji księgowych(15/03/2019)

Otóż jeżeli postój samochodu na parkingu związany jest z prowadzeniem działalności gospodarczej (wizyta u klienta, udział w konferencji, spotkanie biznesowe), nic nie stoi na przeszkodzie, by wydatek ten zaliczyć do kosztów prowadzonej działalności.

Pod warunkiem oczywiście, iż postój na parkingu udokumentowany jest biletem, np. z parkometru. Jeżeli dowodem jest bowiem paragon fiskalny, wówczas koszt taki nie może zostać zaliczony do kosztów prowadzenia działalności.

Poza tym istotne jest, czy w czasie podróży służbowej korzystaliśmy z samochodu służbowego, czy prywatnego. Czy pojazd ten jest wykorzystywany w 100% na firmę, czy tylko w połowie, a reszta to użytek na cele prywatne? Od tego bowiem zależy fakt, jaki procent kosztów możemy zaliczyć do kosztów naszej działalności. No i co należy zrobić z podatkiem Vat.

Tak więc mimo iż opłatę za parking można zaliczyć do kosztów podatkowych, to powstaje pytanie, czy warto się tym w ogóle zajmować. Jeżeli mamy kilka samochodów, kilkunastu pracowników i kilkadziesiąt biletów z parkometrów w miesiącu, to warto. Ale jeżeli prowadzimy jednoosobową działalność i taki bilet mamy dwa razy w miesiącu, może lepiej wydatek ten pominąć, niż roztrząsać, jak – w teorii – wykorzystujemy samochód, którym jeździmy na co dzień. Bo tę teorię zapewne ustaliliśmy dawno temu i niekoniecznie ją pamiętamy.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Tagi: , , , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*