Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Paragon a faktura

Paragon a faktura(08/03/2019)

Zdarza się, ze osoba prowadząca firmę dokonuje zakupów w sklepie, gdzie wystawiane są paragony. Płacąc, nie informuje sprzedawcy o potrzebie otrzymania faktury ani o prowadzeniu działalności, w związku z czym dostaje nie fakturę, lecz paragon fiskalny.

Istnieje zasada, iż paragony otrzymują osoby prywatne, czyli nieprowadzące działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy natomiast powinni otrzymywać fakturę – zwłaszcza, jeżeli wydatek jest związany z prowadzoną działalnością i ma zostać ujęty w kosztach podatkowych.

Do tej pory w sytuacji opisanej na początku tekstu wystarczyło, iż kupujący poinformuje sprzedawcę o potrzebie uzyskania faktury. Jeżeli zrobi to przed upływem miesiąca, w którym dostał paragon – faktura powinna zostać wystawiona do 15 dnia miesiąca następnego. Jeżeli prośba o wystawienie faktury wpłynęła do sprzedawcy po zakończeniu bieżącego miesiąca, na jej wystawienie sprzedawca ma 15 dni, licząc od daty otrzymania wniosku.

Według zmian, jakie rząd zaproponował pod koniec 2018 roku, wystawienie faktury do paragonu będzie możliwe tylko wówczas, gdy na paragonie znajdzie się numer NIP. W razie jego braku, sprzedawca nie będzie miał prawa do wystawienia faktury, a za jej wystawienie grozi mu sankcja w wysokości 100% podatku vat, wykazanego na przedmiotowej fakturze. Natomiast jeżeli nabywca ją zaksięguje, on także będzie ową sankcją obciążony.

Zmiany te miały obowiązywać już w tym roku kalendarzowym, jednak póki co nie weszły w życie i nadal nie jest konieczne wpisywanie numeru NIP na paragonie.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Tagi: , , , , , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*