Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Jak wypowiedzieć zlecenie?

Jak wypowiedzieć zlecenie?(22/02/2019)

Umowa zlecenie, w przeciwieństwie do umowy o pracę, może być rozwiązana w dowolnym momencie. Dokonać tego mogą obie strony umowy – czyli zarówno zleceniodawca, jak i zleceniobiorca. Bywa jednak, iż rozwiązanie umowy zlecenie rodzi obowiązek zapłaty za tą część prac,

Jeżeli zleceniodawca wypowiada umowę z powodu znacznego opóźnienia prac, wówczas nie musi on wypłacać zleceniobiorcy wynagrodzenia. Ten bowiem nie dotrzymał warunków umowy, jakim było skończenie prac w wyznaczonym terminie.

Kolejnym powodem wypowiedzenia umowy może być wadliwość prac. Jednak zanim umowa zostanie wypowiedziana, zleceniodawca powinien najpierw wystosować do zleceniobiorcy wniosek o usunięcie usterek, i dopiero w sytuacji, gdy zleceniobiorca nie wykona tego, albo nie wykona w określonym terminie, zleceniodawca może odstąpić od umowy. Podobne prawo przysługuje mu w sytuacji, w której w związku z większymi kosztami zleceniobiorca wystosuje do zleceniodawcy wniosek o zwiększenie wynagrodzenia. Jeżeli dający zlecenie nie wyrazi na to zgody, umowa zostaje rozwiązana, ale zleceniodawca musi wypłacić zleceniobiorcy wynagrodzenie za zrealizowaną pracę.

A kiedy to zleceniobiorca może zrezygnować ze zlecenia? Otóż przykładem może tu być brak współdziałania ze strony zleceniodawcy, który nie dostarczył na czas niezbędnych do wykonania określonej pracy informacji czy też materiałów. Przyczyną rozwiązania zlecenia może być także choroba zleceniobiorcy czy inne ważne sprawy osobiste, uniemożliwiające wykonanie zlecenia w wyznaczonym terminie.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Tagi: , , , , , , , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*